Placed Students Through Campus Drive

 

Recruitment by other Major Companies for 2017 Passout Batch 

CIVIL ENGINEERING – 2017 pass outs

Company Name of the selected students
Precast India Infrastructures Pvt. Ltd. (PIIPL) 1 SHANU SHAW
Galacon Infrastructure and Projects Pvt.Ltd (GIPPL) 1 AJRUL ISLAM MALLICK
2 ANINDYA BHATTACHARYA
3 CHANDAN KUMAR SHAW
4 SANDIP KUMAR SAH
TATA Projects Limited 1 AYANDEEP KUMAR
2 RANIT ROY
3 SOURAV HALDER
4 NILANJAN  KAR
5 ABHISEKH DUTTA
6 SUBHAJIT KUNDU
Meghana Geomatics Pvt.Ltd 1 PUSKAR BAG
2 ABHISEKH DUTTA
3 SAMAR KUMAR DAS
4 SK ASLAM ALI
5 PRITHWISH CHAKRABORTY
6 SUBHANKAR JANA
7 DEBASISH POREY
8 RANIT  KODALI
9 PRANTIK BISWAS
10 SOVON SAMANTA
11 SANJOY KUMAR
12 VIVEK KUMAR TIWARI
13 TUHIN DUTTA
14 NILADRI SEKHAR DUTTA
15 GOPAL SEN
16 ANUBRATA BANIK
17 PARIKSHIT DEBNATH
18 SUBHAJIT DAS
19 MINHAJ AKTAR MOLLAH
20 ABHIRUP SADHUKHAN
21 SURYA KIRAN SOM
22 ANKUSH MONDAL
23 BHASKAR DAS
24 BISWADIP PARUI
25 SOURAV  PAL
26 AMARTYA GHOSH

MECHANICAL ENGINEERING – 2017 pass outs

Company Name of the selected students
Essel Propack Limited 1 DEVGOPAL CHOWDHURY
2 DIPTA SIL
3 SAIKAT MIDYA
4 SAUDIP DAS
5 SAYANTAN MUKHERJEE
6 SUVAM CHATTERJEE
7 V SAI PURANDHARA
8 BIBEK KUNDU
9 DEBASIS METYA
10 INDRANIL GHOSH
Centum Electronics Limited 1 SEKHAR CHAKRABORTY
2 TARASANKAR PRATIHAR
3 SOMEN DAS – 2016 Passout
Mitsuba Sical India Pvt Ltd. 1 NEHA MALIK
Tenneco India 1 AMIT GHOSH
2 VIKASH UPADHYAY
3 ROBI GUPTA
4 SUBHAJIT SINGHA
5 MAINUL HASAN
6 SANJU DESHI
Sigma Electric Manufacturing Corporation 1 KUNAL GHOSH
2 SOURAV DHARA
3 PRADYUT BERA
4 MANISH GHOSH
5 ANIRBAN JANA
6 DIPAYAN BERA
7 SAIKAT CHATURVEDI
8 SUMANTA JYOTI
9 SUBHANKAR BEJ
10 DIBYENDU KUNDU
11 ANUPAM BAG
12 ROFIUDDIN CHOWDHURY
13 AVIRUP GHOSH
14 VIVEKA NAND MISHRA
15 SANJU MANNA
16 KOUSTAV SIKDAR
17 KUSHAL MONDAL
18 SUMIT GOLDER
19 FARUK BEG
20 SHANTANU SANTRA
21 SANJU PAUL
22 DEBAYAN MUKHERJEE
Takata India 1 ROFIUDDIN CHOWDHURY
2 PRADYUT BERA
TATA Projects Limited 1 SOURAV GUPTA
Vikas Group 1 ANIRBAN JANA
2 AVIRUP GHOSH
3 DIBYENDU KUNDU
4 FARUK BEG
5 KUSHAL MONDAL
6 ROFIUDDIN CHOWDHURY
7 SANJU MANNA
8 SHANTANU SANTRA
9 SOURAV DHARA
10 SUMIT GOLDER
Talbros Marugo Rubber Private Limited 1 AKASH DAS
2 DIBYOJYOTI CHAKRABORTY
3 DIPAYAN BERA
4 KUNAL GHOSH
5 SANJU MANNA
6 SOURAV DHARA
7 SOUVICK DAS
Patton International Limited 1 DIPAYAN BERA
2 MILAN KUMAR DAS

ELECTRICAL ENGINEERING – 2017 pass outs

Company Name of the selected students
Centum Electronics Limited 1 KUSHAL GHOSH
2 RAJDEEP DAS
Mitsuba Sical India Pvt Ltd. 1 ANUSHREE BASAK.
2 SUBHAMITA KOLEY
3 PRIYANKA ROY
Takata India 1 ABHISHEK JAISWAL
TATA Projects Limited 1 MANIK SAHA
2 ARIJIT MONDAL
3 ARNAB BANERJEE
4 PRITOM GHOSH
Utility Projects & Services Private Limited 1 KOUSHICK KOLEY

SURVEY ENGINEERING – 2017 pass outs

Company

Name of the selected students

JVR Land Survey 1 PROSENJIT DASMONDAL
2 SANDIP SEN
3 SUBHOJIT ROY
C. E. Testing Co. Pvt. Limited 1 CHIRANJIT SHEET
2 SUBHABRATA GHOSH
3 SUMIT NASKAR
4 AVIJIT BANERJEE
5 TRIDIB DAS
6 DIPANJAN CHATTERJEE
TATA Projects Limited 1 ARMAN ELAHI
2 KRISHANU DAS
3 ARNAB GHOSH
4 SUMIT NASKAR
5 MADHAB MUKHERJEE
6 SURYADEEP BANERJEE
7 TRIDIB DAS
8 RITWIK MANDAL
Pioneer Surveyors 1 CHIRANJIT SHEET
2 DIPANKAR BISWAS
3 ARNAB GHOSH
4 NEELABJAW SINHA
5 AKASH PRAMANICK
6 PRITAM CHOWDHURY
7 SANNIK PAN
8 KRIPASINDHU BHATTACHARJEE
9 APURBA DAS
10 SOUMEN BHOWMIK
11 UMAKANTA GHORAI
12 RAKESH POLLEY
CyberSWIFT Infotech Pvt. Ltd 1 PRITAM ADAK
2 APURBA DAS
3 TANMOY PAUL
4 SUPRABHAT DAS
5 DIPANJAN CHATTERJEE
6 DWIPAYAN BHATTACHARJEE
7 DIP KUMAR KHAMARU
8 MADHAB MUKHERJEE
9 SOURAV MONDAL
10 SOUVIK SEAL
11 RAJDEEP ADHIKARY
12 RAKESH POLLEY
Meghana Geomatics Pvt.Ltd 1 ABHIJIT DUTTA
2 KRIPASINDHU BHATTACHARJEE
3 KRISHANU DAS
4 TRIDIB DAS
Meghana Geomatics Pvt.Ltd 1 INDRANIL BHOWMICK
2 SUBHADIP CHAKRABORTY
3 SUMIT NASKAR
4 RITWIK MANDAL
5 DWIPAYAN BHATTACHARJEE
6 BIVEK SINGHA
7 RAJDIP BASU
8 ARMAN ELAHI
9 SURYADEEP BANERJEE
10 SOURAV MONDAL
11 BHASKAR PAL
12 PREMJIT PATRA

ELECTRONICS & TELECOMMUNICATION ENGINEERING – 2017 Passing – Out

Company Name of the selected students
Centum Electronics Limited 1 SAUMALYA HAZRA
2 MOUSAM DAS
3 SANCHITA SAHA
4 ROHIT RAY
5 RANJAN KUMAR RUIDAS
6 ANJU KUMARI RAJAK
7 AMRIT DAS
8 DIBAKAR SIKDAR – 2016 Passout
9 LAKSHMAN BARMAN – 2016 Passout
Mitsuba Sical India Pvt Ltd. 1 SANGITA MOITRA
2 BIJOYINI BASAK
3 SNIGDHA DUTTA
4 SONALI NANDY
5 ADITI BHOWAL
6 SWETA DUTTA
7 SANCHITA SAHA
8 SRABONI BHATTACHARYA
9 SUMANA KUNDU
10 ANJU KUMARI RAJAK
11 SUPARNA DEY
12 ANKITA HAZRA
13 DEBJANI CHATTERJEE
14 SHREYA BASU
15 PIYASA GHOSH
Mitsuba Sical India Pvt Ltd.(only female) 1 AMRITA GHOSH
2 PALLABI BHOWMICK
3 RIYA GHOSH
Ample Technologies Private Limited 1 SREEPARNA BASAK
Continental Devices India Limited (Deltron) – 2016 passout 1 SANJAY SHAW – 2016 passout
2 RITAPARNA SAHOO – 2016 passout
3 SUBRATA SARKAR – 2016 passout
4 MD.ARAFAT HOSSAIN MULLICK – 2016 passout
Webospite 1 SWETA DUTTA
3 Guys Network Private Limited 1 ANINDYA SHOW
2 ASISH BAG
3 HIMAL ADHIKARI
4 PINAKI RANJAN PAL
5 RATUL MAJUMDER
6 SAIKAT HOELADAR
7 SANTANU GHOSH
8 SIBAI MONDAL
9 ARNAB MAITY
10 MOSADDIK MANDAL
Chhabi Electricals Pvt. Ltd (CEPL) 1 SANTANU GHOSH
Takata India 1 SUTAPA MAITY
2 SUMANA SADHUKHAN
3 ANINDYA SHOW
COMPUTER SCIENCE   & TECHNOLOGY – 2017 Passing – Out
Company Name of the selected students
Ample Technologies Private Limited 1 SHRESTHA CHOUDHURY
Webospite 1 INDRANIL DAS
2 SUSMITA PATRA
3 RUPA PAL
4 SUBORNA SEN
5 SHRESTHA CHOUDHURY
Indus Net Technologies Pvt. Ltd 1 RAJDEEP DAS
2 TANUSREE BHAR
Precision Infomatic (Madras) Private Limited 1 SOUMAJIT SARKAR
2 ASHIS MUKHERJEE
Organic Solution Provider 1 AKASH ROY
2 TUHIN MUKHERJEE
3 ANANYA BASU
4 MAHESH TARAFDAR
Software Sales and Development 1 ARKA ROY
2 MONALISHA SAHA